21 Ekim 2012 Pazar

Bazen Yapılacak En İyi Şey Durmaktır

   Haftaiçi yoğun koşturmalarım,haftasonu derslerim,ödevler,yeni çalışma yerine uyum,veliler,çocuklar derken kendim için hiçbir şey yapmıyormuşum hissine kapıldım. Aslında yaşadığım her an, öğrendiğim her bilgi, her deneyimim,her sorun veya fırsat beni besleyip büyüten olaylar dizgisi. Ama işte anlarda yaşarken sanki başka birşey yapmıyormuş hissi kaplıyor içimi. Belki de keyfim için çok birşey yapmıyorum o yüzdendir.

   Bunu fark ettiğimde koca bir haftasonun kendime ayrıdım.Uzuuuun zamandır geç kalkmamıştım iki günde çok geç kalktım. Geç saatlere kadar oturmamıştım,oturdum. Kahvemi alıp,camı açıp sakince dışarıdan gelen sesleri dinlememiştim dinledim. Kitap,gazete,dergi okumamıştım okudum. Resim çekmemiştim,seyahet sitelerinde dolaşmamıştım dolaştım. Kızartma yedim, soğuk meyve suyu içtim. İçime dönmemiştim döndüm. Ve bugün pazar gününün bu saatinde kendimi tamamen dinlenmiş hissediyorum ve uzun bir zamandan sonra ilk kez haftasonu bana uzun gibi geldi, bir çırpıda bitmedi.

   Böyle işte blogum,kulaklarımda Kenan Doğulu'dan "insan biraz kendine zaman çalmalı "var:) Hayat önemsiz görünen minik detaylarla güzelmiş bir kez daha anladım.Bazen durmak gerekir...

14 Ekim 2012 Pazar

İyiki Var Olanlarla...

Güzel bir pazar günü...Saat öğlen üçü geçse de fonda akordiyon çalan bir sokak şarkıcısı,içimde huzur,yanımda kahvem ve keyfim:)

28 yıl önce bugünlerde gözümü açmışım dünyaya hayatın bana getireceklerinden habersiz.Zamanla ne getireceğini çok merak eder olup herşeyi kontrol etme çabasına da girsem şu günlerde tekrar en başa dönüp akışta ve anda olma çabası içindeyim.Bunu bazen başarmak zor olsa da imkansız olmadığının ve gün be gün birşeylerin değiştiğinin farkındayım.

Hayatta yaptığım en iyi şey dostlar biriktirmek olmuş.Eski dostlar denen dostlardan...Tanışıp bir günde kaynaştığın ve ilk çıkarında seni satanlardan değil,ömürlük olanlardan.Birbirini hiç tanımayan,farklı ortamlardan tanıştığım arkadaşlarım yan yana gelip keyifli bir gece geçirebildiler ve çok da iyi anlaştılar.O an bir kez daha ne kadar şanslı olduğumu anladım ve ne kadar doğru kararlar verdiğimi.Anladım ki,sen düzgün olursan,içini iyi tutarsan ve iyilerle aynı yolda yürürsen hiç tanımadığın iyiler de biraraya geldiklerinde bunu yadırgamazlar.Benzer benzeri çeker gibi.Görünüşleri,ilgi alanları,yaşları,aileleri,gelenekleri ne kadar farklı da olsalar eğer yürek bir ise, yolda bir oluyormuş.


Güzel bir eğlence,gelemeyenlerden güzel mesajlar,iyi dilekler,temennilerle 27'ye veda ettim.30'a iki kala olmak istediğim "Ben"e çok da uzak olmadığımı gördüm.

Yeni hayaller,yeni umutlarla,yeni bir günde yeni bir hayata başlıyorum.Dilerim iyikilerim keşkelerimden hep çok fazla olur ve huzur,neşe ve hep iyilerle olur...

4 Ekim 2012 Perşembe

Hint Felsefesinin 4 Altın Kuralı

     Bazen insanın hayatında bir anda karşısına çıkıp iyi gelen yazılar vardır.Tam onlardan biri...

İlk kural :
"Karsina cikan kisiler her kimse, dogru kisilerdir. Bunun anlami sudur, hayatimizda kimse tesadüfen karsimiza cikmaz. Karsimiza cikan, etrafimizda olan herkesin bir nedeni vardir, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir sey ögretirler."

İkinci kural :
"Yasanmis olan her ne ise, sadece yasanabilecek olandir. Hic bir sey, hem de hic bir sey yasadigimiz seyi degistiremezdi. Yasadigimizin icindeki en önemsiz saydigimiz ayrintiyi bile degistiremeyiz. "Söyle yapsaydim, böyle olacakti" gibi bir cümle yoktur. Hayir, ne yasandiysa, yasanmasi gereken, yasanabilecek olandir, dersimizi alalim ve ilerleyelim diye. Her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatimizda karsilastigimiz her olay, mükemmeldir."

Üçüncü kural :
"Icinde baslangic yapilan her an, dogru andir. Her sey dogru anda baslar, ne erken ne gec. Hayatimizda yeni bir seyler olmasina hazirsak, o da baslamaya hazirdir."

Dördüncü kural:
"Bitmis olan bir sey bitmistir. Bu kadar basittir.""Hayatimizda bir sey sona ererse, bu bizim gelisimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest birakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmis oldugun bu tecrübeyle ileriye dogru bakmak daha iyidir."

Kendine iyi bak. Tüm kalbinle sev. Sonuna kadar hayatın tadını çıkar. Hayatındaki her gün bir hediyedir, kıymetini bil!...