18 Haziran 2012 Pazartesi

Oprah Winfrey sevenler?

Uzun bir aradan.bir sürü koşturmacada,az biraz bunalımlı günlerden sonraaa kürkçü dükkanıma geldim:)Zaman ayırmayı hem isteyip hem de istemeyen bir insan olur mu ?Olur. işte o benim :)
Hayran olduğum bir sürü bir sürü insan olsa da az önce facebookta gördüğüm bir yazıyla hakkında bilgi verme gereksinimi duyduğum bir kadını anlatacağım.Daha doğrusu internetten bulduğum bir kaç bilgiyi paylaşacağım.Oprah Winfrey...Bir kaç yıl önce tüm personeliyle birlikte gemiyle Türkiye'ye de gelmişti.Böyle de patronlar var peh peh peh :))
Zor bir çocukluk dönemi geçirmiş.Baptist mezhebinden bir çiftin kızı olarak doğdu. Anne ve babası evlenmemiş gençlerdi.Winfrey’nin babası Oprah doğduğunda silahlı kuvvetlerin bir üyesiydi. Doğumundan sonra, Oprah’ın annesi eyaletin kuzeyine taşındı ve Oprah yaşamının ilk altı yılını kırsal kesimde büyükannesi Anita Mae’nin yanında yoksulluk içinde geçirdi. Winfrey’nin büyükannesi Oprah'a üç yaşındayken okumayı öğretti ve onu semtin kilisesine beraberinde götürmeye başladı. Ezberden İncil'deki  ayetleri okuyabildiğinden daha küçük yaşta ‘vaiz’ lakabı ile tanınırdı. Oprah küçükken ev işlerini yapmadığı ya da bir şekilde yaramazlık yaptığında büyükannesi onu ince bir ağaç dalıyla döverdi.

Altı yaşındayken büyükannesinden daha az destekleyici ve teşvik edici olan annesi Oprah'ı yanına alıp  yoksul bir mahallesine taşındı. Evdeki sağlıksız koşullara rağmen Oprah iki sınıfı (2. ve 8.) okumadan atladı ve on üç yaşına geldiğinde kentin banliyölerinde beyaz öğrencilerin gittiği prestijli bir lisesinin bursunu almaya hak kazandı.Defalarca evden kaçtı. Sonunda on dört yaşındayken annesi onu babasının yanına Nashville'e gönderdi. Winfrey lisesinin konuşma takımına katıldı ve ülke çapında dramatik yorumda 2.lik aldı. Bir konuşma yarışmasını kazanarak, tarihsel olarak bir siyahi okul olan Tennessee Eyalet Üniversitesi’ne tam burs aldı ve orada iletişim konusunda öğrenim yaptı.
 Oprah'ın gerçek medya kariyeri on yedi yaşında Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde öğrenciyken yerel bir radyoda çalışmasıyla başladı.Yerel medyada çalışırken hem en genç haber sunucusu hem de Nashville’deki WTVD-TV’nin ilk siyahi kadın haber sunucusuydu.

Winfrey daha sonra Chicago kentinde çok izlenmeyen yarım saatlik bir sabah talk show olan AM Chicago’yu sunmak için yerleşti. Winfrey iş başına geçtikten sonra birkaç ay içinde şov en alt sıradayken birden  en yüksek izlenirlik oranını elde ederek, şovun ismi değiştirilerek The Oprah Winfrey Show olarak değiştirildi.

İşte o kadın ,Amerika'nın en zengin ve başarılı kadınlarından biri olarak tarihe adını yazdırdı.

Oprah'ın Sözlerinden..

 • Ayaklarım hala yere basıyor, sadece daha güzel ayakkabılar giyiyorum.

 • İçgüdülerinizi takip edin.İşte orada doğrular kendini gösterir.

 • Düşmekten korkmayın, yerdende dünyayı farklı görürsünüz.

 • Kendinizi sadece sizi yüceltecek insanlarla çevreleyin.

 • Yaralarınızı yarara (bilgiye) dönüştürün.

 • Sahip olduklarınıza şükredin, daha fazlası gelecektir.Eğer sahip olmadıklarınıza yoğunlaşırsanız, asla tatmin olmazsınız.

 • İnsanı anne yapan biyoloji değildir.

 • Her şeyi elde edebilirsin. Ama aynı anda değil !
 • 3 yorum:

  shirin serkan dedi ki...

  çok etkileyici.. böyle bir yaşam öyküsü olduğunu bilmiyordum.. harika bir başarı öyküsü.. gençlere çocuklara örnek gösterilecek bir insan.. o kadar yoksul yaşamdan gelip dünyanın en sevilen insanları arasına girmek..helal olsun..
  yazı fontunuz küçük biraz..
  mim yapmak isterseniz bende bir miminiz var..:)

  Giz dedi ki...

  Oprah'ın başarısına ben de hayranım ve bir kadın olarak ona çok saygı duyuyorum ancak hayat hikayesini hiç okumamıştım, gerçekten tevazu sahibi ayakları yere basan, düzgün bir insan olarak geldiği yeri fazlasıyla hak eden bir isim.

  Guzunkizi dedi ki...

  @shirim serkan;tesekkürler yazı uyarısı için farkında değilim:))mimimi alıcam

  @giz;alcakgönüllü olmak ne kadar önemli degil mi?İnsan da hayranlık uyandırıyor